Most akkor döntsük el: sport vagy feel good

2013.09.04. 12:06 angelday

Időközben meglett a forrása is a képnek (thx @icarusdes!). Idézem az Indexről:

A brazíliai Ironman 70.3-as (1,9 km úszás-90 km kerépár-21,1 km futás) versenyén a francia Jeremy Jurkiewicz fordult be elsőként a célegyenesbe. Sikerét már biztosra vette, lazán sétálni kezdett, kiosztott egy-két pacsit, majd belekezdett egy helikopteres forgásba, hogy így szakítsa át a célvonalat. Közben rázta az öklét is, hogy mutassa, mekkora király.

Ez lett a szerencséje, méginkább a fair play: így észrevette, hogy a brazil Igor Amorelli elképesztő lendülettel érkezik mögötte, pánikszerűen fordult meg és ugrott be a célba, centiméterekkel tudta megelőzni ellenfelét. Ideje 3:52:40.3., Amorelli 3:52:42.0-vel fejezte be a versenyt.

A videón szereplő viselkedés egyébként etikai kérdéseket is felvet. Kis Gyula triathlon oldaláról idézném:

A befutási etikett kimondja, hogy a verseny utolsó néhány száz méteren „tilos” (nem etikus) az előzés egyrészt, hogy minden befutóról tisztességes, jól látható befutókép készülhessen, másodsorban, hogy átélhesse a célbaérkezés örömét és eufóriáját. (…)

Mivel mindkét versenyző PRO kategóriában indult, tehát pénzért versenyzett, ezért az előző etikett szerintem rájuk semmiféleképpen nem vonatkozik. Tehát a küzdelem az utolsó méterig folyik!

15 komment

Címkék: verseny gif befutó

A bejegyzés trackback címe:

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Erről olvastam, a gifet nézve nekem az a kérdés merül fel, hogy amiikor észreveszi, hogy megelőzhetik kicsit rátart a kezével a sprintelő második helyezettre, ez vajon szabályos?

angelday 2013.09.04. 13:15:39

@pantomimes: kiegészítettem még a posztot Kis Gyula befutás etikett linkjével, pro és kontra érvek

Először egy másik kameraállásból láttam az Indexen. Ott a menőző csávó arca jobban látszik, érdemes az arcberendezését megnézni, amikor észreveszi a hátulról sprintelőt. Beszartam a röhögéstől.

A verseny a célvonalig tart. Ha megelőzték volna, nem tartanám unfair lépésnek. Érdekes, hogy kirajka a karját és enyhe testmozdulattal fékezi a mögötte jövőt. De ez talán önkéntelen reflex. Mindenki ezt csinálta volna.

angelday 2013.09.04. 13:27:39

@BGy: én beelőztem volna, majd máskor eldönti, hogy mikor áll le parolázni: a szalag előtt vagy után

Vajon egy ilyen helyzetben, ha a 2. helyezett beelőzi az elsőt, milyen szimpátiát vívna ki a nézők körében? www.dailymotion.com/video/xsuozt_live-the-north-face-ultra-trail-du-mont-blanc_sport&start=963

@angelday: Én is beelőztem volna.

Itt van egy jobb videó, más szögből, lassítva. A fényképeken látszik, hogy még a gatyát is majdnem leszedte a másodikról. :))))

Ugyan egy verseny a célvonalig tart és ahol kiélezett a küzdelem fej-fej mellett ott nyilván nem merülhet fel ez a kérdés, de ott ahol gyakorlatilag vert helyzetből a 2. próbálja megelőzni az elsőt, hát... Sokszor egy élet, de legalább hónapok kemény munkája van egy ilyen győzelemben, aminek van egy pár másodperces öröme.. és ezt elvenni, ha nem kiélezet a helyzet hát.. Az etikus az lett volna, ha mögékocog, nem megy elé esteleg magasba emeli a győztes kezét, még akár a célvonal előtt...

@szasza75: szerintem _annyira_ nem volt lemaradva a második helyezett, nyilván az utolsó 10 méteren nem volt szorosnak nevezhető a helyzet, de ilyen esetben tényleg elvárható lenne a második helyen futó versenyzőtől, hogy lassítson le, mert az első még fürdik a népszerűségben egyet? Ha a második az addig tempóját hirtelen megtolva próbál észrevétlenül besurranni az első helyre az megkérdőjelezhető, de ebben az esetben szerintem nem lett volna kifogásolható az előzés.

2013.09.04. 15:58:43

Az, hogy karral tartja vissza a befutástól sem etikus.
Atlétikában ez automatikus kizárás ha jól tudom.

Nuuk 2013.09.04. 16:41:18

Én a magam részéről inkább versenyzek az utolsó centiméterig (egy hozzám hasonló képességű valakivel), mint hogy a befutónál bohóckodjak, de persze nem vagyunk egyformák.

2013.09.04. 19:31:13

@szasza75: Ha másodikként szintén ugyanúgy egy Élet, de legalább hónapok munkája van benne, s látja a célt... aki szeret versengeni befut a célba. Ha hagyják!

spiderbond 2013.09.04. 19:49:06

Fociban sem etikus berúgni a gólt ha a meccs lefújása előtt az előnyben levő csapat belekezd az ünneplésbe?

Páváskodjon miután megnyerte a versenyt, akkor oka és ideje is lesz rá .

A 2. helyezett helyében még meg is óvnám a helyzetet, ítéljenek a bírák szabályos volt-e a visszatartás.

Nuuk 2013.09.05. 09:17:25

@spiderbond: No igen, ott van a dobogó, az éremosztás, a pezsgőzés, akkor aztán ünnepeltetheti magát akár órákig is.

@szasza75: és a világbéke?
a szabályok egyértelműek...
Ugyanez Armstronggal:

Gyűrött Papír 2013.11.17. 22:45:39

Én is amellett voltam sokáig, hogy nem volt szép dolog rástartolni. Aztán megnéztem ezt 2coal.com/coal/5283cedd028088770b8b4567 és most már inkább hajlok arra, hogy örüljön, de a saját kárára. A többiek is azért dolgoztak, hogy nyerjenek.
Mert aztán lesznek olyan etikai szabályok, hogy az utolsó kétszáz méteren már tilos előzni. :)

Futóblog

Ez itt a Futóblog. Szasza, Bitliszbá, SeSam, Szuflavéder és angelday írnak a futásról és a sportról.