Pulzusmérés 1.
2012.02.11. 08:22 szasza75
Az utóbbi időben rengeteg kommentet olvastam itt a Futóblogon és az FB témával foglalkozó csoportjaiban, hogy milyen pulzustartományban mikor kell futni és kinek milyen pulzusértékek megfelelőek.
Persze ha 30 évvel ezelőtt beszélhetünk erről a kérdéskörről, akkor a sportolók nagyrészétől azt a választ kaptuk volna, hogy akkor jó az edzés, ha magas a pulzus. Az elmúlt évtizedekben az órafejlesztők és marketingeseik megtalálták a fogyasztókhoz vezető utat, így a pulzusmérő óra a futók második legfontosabb kiegészítő eszköze lett. (Első természetesen a cipő.)
Az alábbi sorokban a pulzustartományok meghatározásáról lesz szó.
1. Az első lépés a maximális pulzus meghatározása.
Erre többféle számítási módszer létezik, ezek közül az egyik legalapvetőbb amikor 220 ütés/percből kivonjuk az átlagéletkorunkat. Nálam ez az érték 183.
Egy másik számolási módszer szerint "205 - életkor fele +5 ha nő és +5 ha elit atléta". Ebben az esetben nálam 187 a max pulzus.
Véleményem szerint a fenti számítási módszerek jó közelítő értéket adnak. Sok esetben azonban találkoztam olyan futóval, akinek jóval magasabb volt a maximális pulzusértéke, mint a számítás módszer által kapott. A max pulzus meghatározása nemcsak számítással lehetséges, hanem tapasztalati úton, azaz méréssel. Pontosabb de izzasztóbb. :-)
Én pár éve próbáltam magamnál megállapítani a maximális pulzust, és a 186-os értéket sikerült elérnem. Egy könnyed bemelegítés után (a szigeten) kerestem egy sík részt, aminek a végén meredekebb emelkedőre kellett felrohanni: a belső út és a végén az Árpád-hídra felvezető út.
Az utolsó két buszmegálló között futottam (kb 400 méter lehet) egyre fokozódó tempóban 1-2 kört, majd az utolsó hossznál addig gyorsultam, míg az emelkedő előtt 50-100 méterrel gyakorlatilag elértem a végsebességemet és innen próbáltam a hátralévő emelkedőt maximális erőbedobással lefutni. A lábaim a végére remegtek, levegőm sem volt és kellett egy pár perc amíg helyreállt a gondolkodásom. Nagyjából az emelkedő vége fele érhettem el a maximális pulzusomat.
2. Az ébredési pulzus meghatározása.
A legkényelmesebb pulzusmérés. Reggel felébredünk és túl sok mozgás nélkül nedvesítsük be a pántot és csatoljuk fel az övet aztán tekintsünk az órára. Nálam ez az érték 44-46. Érdekesség képen egyszer egész éjszakára magamon hagytam a pántot. Ha jól emlékszem a pulzusom lement 36-38 ütés környékére. (Ne felejtsük azt sem, hogy én régóta futok, ezért erősebb a szivem. Az átlagos nyugalmi pulzus 60 körül van.)
Következő részünkben a pulzuszónák meghatározásáról lesz szó.
5 komment
Címkék: gyakorlat pulzus pulzusmérés
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
--Pierre-- 2012.02.11. 12:27:18
Steff76 2012.02.11. 16:59:55
Egyébként nem hordom mindig a pántot, erdőben, a Budai-hegyekben futok így nincs tartós terhelés egy szinten, inkább hullámvasút az egész.
BGy · http://babosi.blog.hu 2012.02.12. 10:17:11
A szívizomnak van egy olyan tulajdonsága, hogy hosszú a refrakter (nem ingerelhető) állapota, ezért majdnem az összehúzódás, azaz a vér kipumpálásának végéig nem ingerelhető. A kamra elméleti maximális frekvenciája (összehúzódás, elernyedés) 400/perc! Viszont a hosszú refrakter állapot és az ingerületvezetési sebesség miatt gyakorlatban ez maximum 230/perc lehet. Innen a fenti képlet 230-a. A szakirodalom elsősorban nem a pulzusszámmal foglalkozik, hanem a perctérfogattal, amit ugye a pulzusszámmal lehet növelni, de az erekben áramló folyadékok biomechanikája miatt nem a végtelenségig. 180/percig a kamrák vérrel való telítődése megfelelő, utána a magasabb frekvenciákon nem lesz idő elég vérnek bejutnia a kamrákba, azaz nem fog elég vért kijuttatni a vérkörbe, csökken a perctérfogat, nem jut elég oxigén a kívánt helyekre. Ez pedig nem mindig vezet jóhoz. Szóval a maximális szívfrekvencia meghatározását csak biztosan egészséges emberek próbálják ki egyedül.